Logo Moilec

Metody leczenia

Nieleczone bóle pleców, mięśni, stawów, bóle odczuwane w chorobach zwyrodnieniowych stawów, czy chorobach reumatoidalnych mogą negatywnie wpływać na funkcjonowanie naszego organizmu. Ból  powoduje, że szybciej odczuwamy zmęczenie, stajemy się  rozdrażnieni, tracimy apetyt,  izolujemy się od otoczenia, możemy cierpieć na bezsenność.
Aby uwolnić się od bólu lub złagodzić jego uporczywość możemy zastosować: leczenie farmakologiczne i/lub leczenie  niefarmakologiczne.

Leczenie farmakologiczne
Leczenie farmakologiczne to stosowanie leków w celu zwalczania chorób lub ich objawów.
W przypadku leczenia bólów pleców i stawów najczęściej stosowane są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) takie jak: aspiryna, ibuprofen, paracetamol, piroksykam, sudoksykam, izoksykam, czy właśnie meloksykam – np. MOILEC – leki działające przeciwbólowo i przeciwzapalnie.  W niektórych terapiach dodatkowo stosuje się również leki zmniejszające napięcie mięśniowe –  miorelaksanty  (tolperyzon, tetrazepam, baclofen, tizanidyna).

Decydując o wyborze leku należy  zwrócić uwagę by działał on nie tylko przeciwbólowo, ale również przeciwzapalnie, lek będzie wówczas zwalczał przyczynę powstania bólu – stan zapalny.  Pamiętaj by lek dobrać odpowiednio do Twojego stanu zdrowia  i Twoich potrzeb.  Nie zawsze to, co pomogło twoim krewnym lub znajomym  będzie dobre dla Ciebie. Przed zakupem leku upewnij się w aptece, że możesz podjąć leczenie wybranym produktem leczniczym.

Leczenie niefarmakologiczne
Leczenie niefarmakologiczne to szereg czynności, z użyciem stosownych metod, terapii, aparatury, zmierzających do przywrócenia równowagi (homeostazy) organizmu dotkniętego chorobą lub kalectwem. Polega ono na  postępowaniu, którego celem jest przywrócenie zdrowia choremu lub poprawy jego jakości życia. Jedną z metod leczenia niefarmakologicznego może być fizjoterapia, wykorzystująca zjawisko reaktywności organizmu na bodźce. W zależności od zastosowanego bodźca rozróżnia się następujące działy fizjoterapii: balneoterapię (naturalne czynniki dostępne w uzdrowiskach), klimatoterapię (bodźce klimatyczne), hydroterapię (kąpiele wodne), kinezyterapię (bodźce kinetyczne – ruch), terapię manualną (bodźce mechaniczne i kinetyczne), masaż leczniczy (bodźce mechaniczne), fizykoterapię (sztucznie wytworzone bodźce – prąd elektryczny, światło…)

Najczęściej stosowane rodzaje fizjoterapii
Popularną i często stosowaną metodą fizjoterapii jest kinezyterapia czyli  leczenie ruchem. Inne, mniej profesjonalne określenia, to gimnastyka lecznicza lub ćwiczenia usprawniające.   Kinezyterapię dzieli się na: miejscową, w której wszystkie oddziaływania dotyczą bezpośrednio narządu zmienionego chorobowo, a ich dobór zależy od stanu funkcjonalnego i zamierzonego celu oraz na ogólną – ćwiczenia nie objętych chorobą części ciała. Równie częstą metodą leczenia niefarmakologicznego może być masaż leczniczy –  czyli oddziaływanie bodźcami mechanicznymi na tkanki organizmu, przy biernym zachowaniu masowanego. Masażem leczniczym, nazwiemy taki sposób wykonywania masażu, który przyczyni się do poprawy psychofizycznej sprawności chorego. Innym przykładem leczenia niefarmakologicznego jestfizykoterapia, która jest formą leczenia wykorzystującą bodźce fizykalne, takie jak:  światło,  prąd elektryczny, ciepło i zimno, ultradźwięki, pola magnetyczne, wodę w postaci natrysków i kąpieli.
Warto rozważyć również wykorzystanie światłolecznictwa, termolecznictwa, zarówno krioterapii jak i ciepłolecznictwa, elektroterapii, czy  hydroterapii.

Bardzo ważne jest abyśmy pamiętali, że jeśli mimo zastosowanych metod farmakologicznych lub/i  niefarmakologicznych nadal odczuwasz dolegliwości bólowe lub dolegliwości te się nasiliły,  aby koniecznie udać się do lekarza specjalisty.